Translate
منوي خدمات سازمان را در ارتباط با شرح وظايف سازماني چگونه ارزيابي مي کنيد؟

 تایید  تعداد آرا: 104 نتيجه
IP شما: 3.235.227.117

گزارش بازديد

گزارش بازديد از دستکند ارزانفود

تقدير از فعالان حوزه گردشگري با حضور جناب آقاي دکتر صيدايي

گزارش بازديد از دستکند ارزانفود


روز 18 مه برابر با 28 ارديبهشت به منظور گسترش موزه هاي دنيا و همكاري همه جانبه ي علمي، فرهنگي و صنعتي، در جهت دستيابي به اهداف فرهنگي به عنوان روز جهاني موزه هانامگذاري شده است. به همين مناسبت در روز سه شنبه 28 ارديبهشت ماه و به منظور تقدير از فعالان حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري استان همدان، جناب آقاي دکتر صيدايي، رياست محترم سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به اتفاق مديران حوزه ميراث فرهنگي استان و مديرکل محترم صدا و سيماي استان از دستکند ارزانفود بازديد کردند.

در اين بازديد گزارش مفصلي از شرايط دستکند ارزانفود، توسط ميراث فرهنگي و گردشگري استان ارائه شد که به خلاصه اي از گزارش ارائه شده در ادامه اشاره شده است.

معماري دستکند در نقاط مختلف جهان و به صورت‌هاي متنوعي قابل مشاهده هستند. در نگاه نخست ساده‌ترين معماري كه در ذهن تصور مي‌شود، فضاهايي است که با دست و با ابزارهاي ابتدايي و سنگي در دل کوه يا به صورت زيرزميني کنده مي‌شوند. هدف از ايجاد اين معماري سرپناهي براي انسان است. برخي از گونه‌هاي اين نوع معماري، ظاهري ساده ولي در عين حال ساختاري پيچيده دارند که با گذشت زمان و بر اساس نياز انسان شكل گرفته‌اند.

روستاي ارزانفود در بين کوهپايه‌هاي رشته کوه الوند محصور شده و به دليل موقعيت خاص طبيعي از گذشته در محل عبور كاروانها به شهر ملاير و مناطق گرمسيري كشور بوده و در بين روستاهاي اين منطقه مركزيت ژئوپولوتيكي دارد. سال 1389 حفاري‌هاي معدني در منطقه شرقي کوهستان الوند و در جوار روستاي ارزانفود براي يافتن سيليس موجب کشف يکي از جالب‌ترين اکتشافات تاريخ باستانشناسي ايران و جهان شده تا جايي که مجموعه دستكند ارازنفود مهم‌ترين کانديداي ايران براي ثبت در ميراث جهاني يونسکو است.

براي رسيدن به محل يافت شدن شهر زيرزميني بايد روستا را به طرف جنوب شرقي ادامه داد و به تپه اي ساده در دامنه ارتفاعات رسيد. براي ورود به اين مجموعه، باستانشناسان مجبور به حفر سوراخ‌هايي در سقف شده‌اند و تنها کارگاه شماره پنج آن در عمق چهار متري زمين قابل بازديد پژوهشگران است. سنگ چين هاي دو تا سه متري زير خاک بيروني تپه که از اطراف رودخانه مجاور تپه آورده شده هر فردي را به ياد مشقت‌هاي ساخت اين مکان و علت ساخت چنين مجموعه اي مي‌اندازد.

در اين کارگاه چندين دالان با سقف‌هايي که يک فرد با قد طبيعي مي تواند از آن عبور کند وجود دارد و عرض آن نيز بين دو تا سه متر متغير است. اين دالان‌ها به وسيله دريچه‌هايي کوچک به يکديگر متصل هستند و کف دالان‌ها نيز سنگ چين شده است. وجود دريچه‌هايي شبيه پنجره بين هريك از دالان‌ها، از تدبير سازندگان براي جريان هوا حكايت دارد و حفر چاه در عمق شش متري زمين و قرار دادن محلي براي آبشخور سئوالات ديگري را در ذهن ايجاد مي‌کند که اين مجموعه، در اين حد وسيع با چه هدف و منظوري ساخته شده است.

طبق اظهارات مسئولين ميراث فرهنگي استان، قدمت اين مجموعه به دوره اشکاني تا ساساني بوده و با توجه به اينکه اين مجموعه اولين سايت باستان شناسي ايران با چنين وضعيتي است، به عنوان يکي از مهمترين مجموعه هاي با ارزش‌ تاريخي کشور براي ثبت جهاني معرفي شده و تا کنون 80 اتاق و اشيا فلزي و سفالي بسياري کشف شده که پي سوزهاي فلزي در انواع مختلف از آن جمله است.

وسعت اين مجموعه پنج هکتار تخمين زده مي‌شود و بخش زيادي همچنان زير خاک است، در محوطه بيروني چندين خمره از دوره اسلامي نيز کشف شده كه اين خمره‌ها براي نگهداري مواد غذايي استفاده مي‌شده و چند سکه از دوره ايلخاني و صفوي نيز در آنها بوده است.

از سال 1389 تا کنون چهار فصل کاوش در مجموعه دستکندهاي ارزانفود انجام شده است که آخرين کاوش در پاييز سال 1393 بوده است.

با توجه به اهميت دستکند ارزانفود هم از حيث قدمت، نوع اثر، موقعيت جغرافيايي، توانمندي و جاذبه بالاي گردشگري؛ حمايت از تداوم فعاليت، نگهداري مناسب، ايجاد فضا در حاشيه دستکند براي ارائه خدمات مورد تاکيد قرار گرفت.

 

 

ارسال به دوستان | | دیدگاه شما   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 77

خدمات الکترونیک