منوي خدمات سازمان را در ارتباط با شرح وظايف سازماني چگونه ارزيابي مي کنيد؟

 تایید  تعداد آرا: 94 نتيجه
IP شما: 3.235.22.210

هفتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان همدان در سال 1398

تاريخ 1398/08/09

هفتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان همدان در سال 1398

جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با حضور رئيس محترم سازمان نقشه برداري کشور برگزار شد


به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان همدان، هفتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان صبح روز پنجشنبه مورخ  9 آبان ماه 1398 در محل سالن جلسات مجموعه فرهنگي شهداي استانداري به رياست جناب آقاي شاهرخي، استاندار محترم استان همدان و با حضور جناب آقاي دکتر شفيعي، رئيس محترم سازمان نقشه برداري کشور ، جناب آقاي حاجي بابايي ، جناب آقاي خجسته و جناب آقاي لطفي نمايندگان محترم مردم استان در مجلس شوراي اسلامي و اعضاي محترم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان برگزار گرديد.

در ابتداي جلسه آقاي دکتر صيدايي، رئيس محترم سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان همدان عنوان نمودند: استان همدان با نگاه برنامه اي، با انسجام مديريتي و با تلاش و کوشش همه مجموعه مديريتي استان فرايند توسعه را با قوت پيش مي برد و همچنين فعاليتهاي خوب و مهمي که سازمان نقشه برداري کشور انجام داده است براي منطقه غرب کشور بويژه استان همدان بسيار مشهود مي باشد. در استان با توجه به مطالعات آمايشي و کارهاي خوب و ارزشمندي که در قالب سامانه هاي GIS و سامانه اطلاعات مکاني SDI انجام گرفته است، تعامل با سازمان نقشه برداري کشور براي استان همدان بسيار پراهميت است. استان همدان موقعيت جغرافيايي و اقتصادي ويژه اي در غرب کشور دارد و در همين راستا مطالعات آمايشي و توسعه اي برجسته اي در منطقه دارد که از آن جمله مي توان به تهيه نقشه ها و اسناد مهم توسعه اي منطقه اشاره داشت.

جناب آقاي رفيع ميرزا، مديرکل محترم سازمان نقشه برداري منطقه غرب کشور اعلام داشتند: همدان داراي پتانسيل بالايي در توسعه منطقه اي مي باشد، به همين خاطر در حوزه نقشه برداري و اطلاعات مکاني و جمع آوري اطلاعات براي بستر توسعه، قدم برداشته است. فعاليت مهمي که  سازمان نقشه برداري کشور در استان و غرب کشور انجام داده است تصوير برداري پوششي از استان همدان در سال 1395 که تقريباً 1200 هکتار اراضي را پوشش مي داد و بدليل توانمندي استان توانستيم قرار داد هاي تهيه نقشه را انجام دهيم تا طرح تفصيلي و جامع شهر همدان بر اساس نقشه بروز هوايي انجام شود. ما در استان سامانهSDI  منطقه غرب کشور را در سامانه زير ساخت داده هاي مکاني ملي کشور توسعه منطقه سه تعريف کرده ايم و چند صد لايه نقشه نيز در آن قرار گرفته است.

جناب آقاي دکتر شفيعي، رئيس محترم سازمان نقشه برداري کشور فرمودند: برنامه ريزي بدون داشتن اطلاعات اساساً معنا و مفهومي ندارد، بيش از 80 درصد اطلاعاتي که توليد مي شود ماهيت مکاني دارد يعني به نوعي مختص يک نقطه اي  در روي زمين است و در خصوص زير ساخت ملي داده مکاني SDI که مفهوم کاملاً علمي و پذيرفته شده اي در همه کشور هاي دنيا است داشتن يک بستر و زير ساخت مطمئن مي باشد. در کشور ما اين مفهوم از برنامه پنجم توسعه مشخصاً  در بند " ه " ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه تحت عنوان زير ساخت ملي داده مکاني SDI مورد توجه قرار گرفت. در واقع SDI يک مفهوم صرفاً فني و يا يک بستر الکترونيکي نيست بلکه يک نظام در برگرفته و يا متشکل از سياست ها ، استانداردها و شبکه هاي دسترسي و خود داده مکاني است که مجموعه اينها در کنار همديگر تحت عنوان زير ساخت ملي داده مکاني ياد مي شود و زماني اتفاق مي افتد که اول انحصار گري ، محدود کردن ، مسدود کردن و ذخيره سازي صرف داده و اطلاعات اصلاح شود و دوم با استاندارد هاي مورد نظر قائل به توليد لايه هاي اطلاعات مکاني که قابليت استفاده براي ساير بهره برداران در نظام زير ساخت ملي اطلاعات مکاني را داشته باشد.

در ادامه و در راستاي دستور کار جلسه، دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان همدان بيان داشتند تهيه سند راهبردي و برنامه عملياتي سه ساله استان از اقدامات ارزشمند استان است و حاصل بررسي عملکرد 6 ماهه سند راهبردي و برنامه عملياتي استان حاکي از  12068 اشتغال توسط کليه دستگاه هاي اجرايي مي باشد که اين ميزان بالاتر از ميزان تعهد استان در زمينه اشتغال بوده است و درصد تحقق آن هم برابر با  131.6 درصد است. به عبارت ديگر از مجموع 19200 شغل تعهد شده استان، سهم شش ماهه 9600 شغل مي باشد که آنچه تحقق پيدا کرد بيش از 12000 شغل است و در ادامه  درصد تحقق شش ماهه سند راهبردي و برنامه عملياتي استان به تفکيک دستگاهها و پروژه به جلسه ارائه گرديد.

جناب آقاي حاجي بابايي، نماينده محترم مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي فرمودند: مجموعه مديران استان بصورت هماهنگ در جهت کار آمدي براي رفع مشکلات مردم تلاش مي نمايند. کارهاي بزرگي در استان در حال انجام است مديران محترم با هماهنگي صدا و سيما  براي اطلاع رساني براي مردم در اين خصوص اقدام نمايند.

جناب آقاي لطفي، نماينده محترم مردم رزن در مجلس شوراي اسلامي فرمودند: همه مستحضريد که جغرافيا بستر مکاني رشد بشري و تاريخ بستر زماني را فراهم مي کند لطف خداوند متعال و عنايت مقام معظم رهبري و رئيس جمهور محترم و توجه ويژه استاندار محترم و مسئولين محترم استان، شهرستانهاي رزن و درگزين رشد مطلوبي در تمامي بخش ها داشته است .

جناب آقاي خجسته، نماينده محترم مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي فرمودند: رمز موفقيت استان در همدلي ، همگرايي و وحدت است که عامل توسعه و رشد استان مي باشد لذا اين وحدت را پاس مي داريم.

در ادامه تعدادي از مديران کل و روساي محترم دستگاههاي اجرايي نقطه نظرات خود را  به جلسه ارائه نمودند.  

جناب آقاي مهندس شاهرخي، استاندار محترم و رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان، ضمن تشکر از جناب آقاي دکتر شفيعي، رئيس محترم سازمان نقشه برداري کشور و حضور نمايندگان محترم مردم استان در مجلس شوراي اسلامي ، اعضاي محترم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ، دستگاههاي اجرايي استان ، اصحاب رسانه فرمودند: گامي که در حوزه سامانه SDI بر داشته اند بسيار اثربخش بوده و بايد شرايطي فراهم شود که داده ها و اطلاعات لازم براي برنامه ريزي صحيح و حرکت دقيق در اختيار دستگاه هاي اجرايي استان قرار بگيرد. ما هميشه قدردان مردم شريف استان مي باشيم و حضور مجمع نمايندگان استان در همه مباحث توسعه استان موجب برکات زيادي بوده  و همچنين عملکرد دستگاههاي اجرايي استان رضايت بخش است و شاخص ها نشانگر آن است که استان شتابان در حال توسعه و حرکت است در حوزه اشتغال تحقق در 6 ماهه نخست سالجاري 12000 شغل مي باشد و استان همدان در طرحهاي ملي رتبه اول جذب سرمايه گذاري در بين 31 استان، رتبه اول کاهش بيکاري نسبت به ساير استانها و رتبه اول در افزايش مشارکت اقتصادي را دارا مي باشد که ارتباط مستقيم با بحث سرمايه گذاري دارد، همچنين بر اساس آمار و شاخص هاي ملي که اعلام شده استان رتبه اول را در بحث واگذاري پروژه هاي دولتي به بخش خصوصي دارد که در اين راستا  26 درصد سهم ريالي واگذاري پروژه ها به بخش خصوصي کشور مربوط به استان همدان مي باشد، اين موضوع نشانگر کار و فعاليت مديران استان است.

 

ارسال به دوستان | | دیدگاه شما   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 253

خدمات الکترونیک