منوي خدمات سازمان را در ارتباط با شرح وظايف سازماني چگونه ارزيابي مي کنيد؟

 تایید  تعداد آرا: 94 نتيجه
IP شما: 3.235.22.210

اقتصاد مقاومتي

با حضور معاون محترم رئيس جمهور، دومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان همدان برگزار شد

تاريخ 1398/02/10

دومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان همدان با حضور معاون محترم رئيس جمهور برگزار شد


به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان همدان، دومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با حضور معاون محترم علمي رئيس جمعور، استاندار محترم ومعاونين، نمايندگان محترم مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي و کليه مديران دستگاههاي اجرايي استان مورخ 1398/02/10 در محل سالن شهداي استانداري برگزار شد.

در ابتداي جلسه دکتر صيدايي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ضمن خيرمقدم به دکتر ستاري معاون محترم علمي رئيس جمهور و اعضاي جلسه به تشريح برنامه هاي اقتصاد مقاومتي پرداختند و برنامه هاي راهبردي و عملياتي استان را به عنوان محور اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي برشمرده و مهمترين دستاوردهاي اقتصاد مقاومتي استان را برشمرد و با بيان اينکه در استان پنج کمينه ساختار اقتصاد مقاومتي استان را پيگيري مي کنند تصريح کرد: کميته عمران و انرژي، کميته اقتصادي، کميته علمي وفناوري، کميته فرهنگي وگفتمان سازي اشاره نمود و تشکيل کميته شهرستانها را نيز مورد تاکيد قرار دادند.

وي از شناسايي 120 واحد صنعتي غير فعال و نميه فعال در استان خبر داد و اظهار کرد: نگاه برنامه اي همراه با  پشتيبان آمايشي، سند راهبردي و برنامه عملياتي توسعه استان، عزم جزم مديريت استان و مشارکت فعال بخش خصوص باعث عمل و اقدام شده است. و با اشاره به اينکه امروزه دانش بنيان کردن اقدامات يک فرصت است افزود: اقتصاد دانش بنيان پويا عامل مقابله با شرايط تحريم و آسيب ناپذيري اقتصاد است.

دکتر صيدايي با اشاره به اينکه جذب و مشارکت هاي سرمايه هاي خارجي در استان انجام شده است تصريح کرد: شروع به فعاليت و احيا 112 واحد غيرفعال، 103 واحد با فعاليت کمتر از ظرفيت اسمي و اشتغالزايي 3 هزار 34 نفر در بخش صنعت انجام شده است.

وي با اشاره به اينکه اقدامات برجسته بين المللي در استان انجام شده است تاکيد کرد: برند شهر جهاني سفال لالجين، شهر ملي مبل و منبت ملاير و نشان جغرافيايي مبل و منبت تويسرکان، کسب عنوان خوشه طلايي انگور ملاير از جمله اين اقدامات است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان با اشاره به اينکه 109 واحد فناوري جذب و پذيرش شدند اظهار کرد: اين واحدها توانستند محصولات خود را به ارزش484 ميليارد ريال و 605 هزار دلار به فروش برسانند.

رئيس پارک علم و فناوري استان در ارائه گزارش از فعاليت 814 نيروي انساني شاغل و نيمه شاغل در مراکز علم و فناوري خبر داد و گفت: با توجه به مشکلاتي همچون تهيه مواد اوليه و فروش توليدات و تعديل تعداد زيادي از مشغول به کاران در حاضر 814 نفر مشغول به کار هستند.

وي با اشاره به فعاليت هاي مراکز رشد و کانون هاي شکوفايي در استان گفت: در حال حاضر 6 مرکز رشد در پارک علم و فناوري استان مستقر است و ساير مراکز با همکاري مرکز تحقيقات جهاد کشاورزي، استانداري و دانشگاه آزاد فعال هستند و در ادامه افزود: در پارک هاي علم و فناوري مستقر در دانشگاه بوعلي ،علوم پزشکي و دانشگاه آزاد در سال گذشته 109 واحد پذيرش داشته ايم و اکنون 162 واحد فناور به فعاليت مي‌پردازند.

دکتر کزازي از فروش 48 ميليارد توماني واحدهاي فناور در سال 97 خبر داد و گفت: سهم صادرات اين واحد ها بيش از 605 هزار دلار بوده که توسط 814 نيروي شاغل در سال گذشته حاصل شده است.

وي تصريح کرد: با توجه به اعتبارات ابلاغ شده در سال 97 و ابتداي سال جاري 104 ميليون و 400 است که با توجه به سير صعودي و فراهم آوري زير ساخت ها پيش بيني مي‌شود اين ميزان به 100 ميليار تومان برسد.

رئيس پارک علم و فناوري همدان با بيان جزئيات فعاليت شرکت هاي دانش بنيان در استان گفت: در حال حاضر 54 شرکت در 23 پارک مستقر هستند که در سال گذشته 232 ميليارد تومان فروش ريالي و 708 هزار دلار ‌فروش ارزي داشته اند.

وي اشتغال 1131 جوان تا سال 97 در مراکز علم و فناوري را از ديگر اقدامات انجام شده دانست و افزود: مرکز رشد دانشگاه بوعلي سينا با 14 واحد پذيرش و 38 فناور توانسته سالانه 841 ميليون تومان فروش توليدات داشته باشد.

دکتر کزازي افزود: 12 فناور فعال در 6 واحد پذيرش در دانشگاه آزاد اسلامي استان با اشتغال براي 28 نيروي انساني و همچنين دانشگاه علوم پزشکي با 14 واحد ‌و فروش 212 ميليون تومان از ديگر اقدامات انجام شده توسط پارک علم و فناوري در استان همدان است.

دکتر ستاري معاون محترم علمي رئيس جمهور با بيان اينکه اقتصاد دانش بنيان يکي از اولويت هاي دولت است گفت: بايد با برنامه ريزي از اقتصاد منبع محور و وابستگي به نفت نجات يافت.

وي با بيان اينکه استان همدان در زمينه نيروي انساني ظرفيت هاي بالايي دارد افزود: پارک علم و فناوري استان همدان نوپاست و بايد براي رونق آن تلاش کرد.

دکتر ستاري با اشاره به اينکه اقتصاد دانش بنيان يکي از رکنهايي است که دولت پيگيري کرده، عنوان کرد: بايد اقتصاد کشور از اقتصاد زيرزميني و مفت خوري دربيايد و به جايي برسيم که نيروي انساني متخصص پايه اقتصاد ما شود.

وي با بيان اينکه هيچ اقتصاد موفقي در دنيا با منابع زيرزميني به جايي نرسيده است، خاطرنشان کرد: بايد شيوه اقتصاد کشور را عوض کنيم و به نيروي انساني و آموزش آن اهميت دهيم آن موقع است که فرزندانمان در جامعه اثر گذار مي شوند و مهاجرت نمي کنند.

دکتر ستاري با اشاره به اينکه 150 نوع خدمت به شرکت هاي دانش بنيان داده مي شود، عنوان کرد: هيچگاه در اقتصاد دانش بنيان پول ملاک نيست به طوريکه اقتصاد دانش بنيان حوزه اي نيست که با پول درست شود.

وي با تأکيد براينکه پايه اقتصاد دانش بنيان دانشگاه ها و سيستم آموزشي است، گفت: دانشگاه ها بايد به اين نکته برسند که با پول نمي توانند به جايي برسند.

معاون علمي رئيس جمهور تصريح کرد: دانشگاهي که عادت کند با پول دولت کار کند به جايي نمي رسد به طوريکه در کشورهاي پيشرفته 15 درصد بودجه دانشگاه ها دولتي است و مابقي بودجه را از طريق فروش تکنولوژي به دست مي آورند.

دکتر ستاري در پايان عنوان کرد: شرکت هاي دانش بنياني که اقلام تحريمي و وارداتي مورد نياز کشور را توليد کنند به صورت ويژه حمايت مي شوند.

ارسال به دوستان | | دیدگاه شما   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 295

خدمات الکترونیک