جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان همدان

ارائه گزارش اجمالي فعاليتهاي ستاد اقتصاد مقاومتي استان در 2 سال اخير

صورتجلسه 1396/09/23

عنوان جلسه : ستاد فرماندهي اقتصاد  مقاومتي استان همدان

رياست جلسه : جناب آقاي نيکبخت - استاندار محترم استان

دبير جلسه : دکتر سيد اسکندر صيدايي - رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان

تاريخ جلسه: 1396/09/23 - جلسه شماره 9 از ساعت 14 الي 17

مکان جلسه: سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش شهرستان تويسرکان

دستور جلسه :

‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏-  ارائه گزارش اجمالي فعاليتهاي ستاد اقتصاد مقاومتي استان در 2 سال اخير

 • ارائه گزارشي از مجموعه اقدامات و فعاليت هاي مرتبط با بخش صنعت استان توسط رئيس محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت
 • ارائه گزارش از آخرين وضعيت صنعت مبل و منبت استان توسط مديرکل محترم ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
 • رهنمودهاي جناب آقاي دکتر شريعتمداري، وزير محترم صنعت، معدن و تجارت
 • رهنمودهاي جناب آقاي نيکبخت، استاندار محترم استان

‏‏‏‏‏‏‏خلاصه مذاکرات :

            نهمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان همدان بر اساس دعوت نامه کتبي روز پنجشنبه مورخ 23/9/96 در محل سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش شهرستان تويسرکان با حضور وزير محترم صنعت، معدن و تجارت، استاندار محترم، نماينده محترم مردم شهرستان تويسرکان در مجلس شوراي اسلامي و ساير اعضا ستاد تشکيل گرديد. در ابتداي جلسه پس از قرائت آياتي چند از کلام ا.. مجيد، آقاي دکتر صيدايي، دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان، ضمن عرض خير مقدم به جناب آقاي دکتر شريعتمداري، وزير محترم صنعت، معدن، و تجارت، همراهان ايشان و اعضاي محترم ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان، به بيان گزارشي اجمالي از فعاليتهاي ستاد در 2 سال اخير پرداختند. ايشان احداث و بهره برداري از 60 هکتار واحد گلخانه اي، توسعه سامانه هاي نوين آبياري، اصلاح درختان گردو از طريق سرشاخه کاري، هماهنگي نظام بانکي استان براي پشتيباني از فعاليت هاي توليدي، کسب عنوان شهر جهاني سفال توسط لالجين، کسب برند شهر ملي مبل و منبت ملاير، کسب نشان جغرافيايي مبل و منبت تويسرکان را از اقدامات مهم و تاثيرگذار استان در راستاي برنامه ها و سياست هاي اقتصاد مقاومتي دانستند. دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان در ادامه با اشاره به شناسايي 200 مگاوات ظرفيت احداث نيروگاه خورشيدي، شناسايي رسته هاي مزيت دار استان در قالب طرح تکاپو، اختصاص مبلغ 340 ميليارد تومان تسهيلات براي استان با نرخ 12 تا 16 درصد در قالب طرح اشتغال فراگير، معرفي طرح هاي متقاضيان اشتغال فراگير به مبلغ 80 ميليارد تومان به بانکهاي عامل، اختصاص مبلغ    113 ميليارد تومان تسهيلات با نرخ 4 درصد براي مشاغل خرد، خود اشتغالي و خانگي و اختصاص مبلغ 310 ميليارد تومان تسهيلات روستايي با نرخ  6 تا 9 درصد در استان، از حمايت ها و پيگيري هاي استاندار معزز استان، نمايندگان محترم مردم استان در مجلس شوراي اسلامي، مديران و مسئولين دستگاه هاي اجرايي و ساير دست اندرکاران اقتصاد مقاومتي در استان تشکر و قدرداني نمودند.

در ادامه جناب آقاي دکتر مفتح، نماينده محترم مردم شهرستان تويسرکان در مجلس شوراي اسلامي، ضمن تشکر از حضور وزير محترم صنعت، معدن و تجارت، استاندار محترم و مديران دستگاه هاي اجرايي استان در شهرستان تويسرکان، مهاجرت جمعيت شهرستان را از مسايل قابل پيگيري عنوان و  بيان کردند بايد تلاش کرد تا با حل معضل بيکاري از مهاجرت       بي رويه جمعيت از شهرستان جلوگيري نمود. ايشان ضمن اشاره به پتانسيل هاي بالا و نيروي انساني ماهر شهرستان، بر لزوم ايجاد زيرساختهاي لازم در تويسرکان تاکيد نمودند. جناب آقاي دکتر مفتح پيگيري احداث و تعريض مسير گردشگري همدان- تويسرکان از گنجنامه همدان و تعريف اين پروژه به عنوان يکي از پروژه هاي اقتصاد مقاومتي استان و همچنين ابطال پروانه معدن بالادستي سد سرابي به دليل ريزش سنگريزه هاي معدن مذکور در بستر سد که موجبات زود پر شدن بستر سد مي گردد را خواستار شدند.

در ادامه جناب آقاي موميوند، فرماندار محترم شهرستان تويسرکان، ضمن عرض خيرمقدم به اعضاء شرکت کننده در جلسه خصوصا جناب آقاي دکتر شريعتمداري، وزير محترم صنعت، معدن و تجارت، استاندار محترم و معاونين ايشان، به معرفي محورهاي مختلف اقتصاد مقاومتي شهرستان پرداختند. ايشان بيان کردند در شهرستان تويسرکان و در بخش کشاورزي،    4 محور تحت عناوين توسعه گلخانه ها به ميزان 15 هکتار،  اصلاح و سرشاخه زني درختان گردو،  آبياري مدرن و کشت باغات در اراضي شيبدار، در بخش صنعت 3 محور تحت عناوين دعوت از سرمايه گذارن در شهرستان، تکميل پروژه هاي جديد توسط بخش خصوصي و کمک به واحدهاي مشکل دار صنعتي و در بخش صنايع دستي، گردشگري و         زيرساخت هاي آن 1 محور تحت عنوان افزايش ميزان گردشگر تعريف شده است. ايشان با بيان اينکه در شهرستان به طور متوسط هر 2 هفته يکبار جلسات اقتصاد مقاومتي تشکيل مي گردد، گفتند بحث جمعيت از شاخص هاي پيشرفت هر منطقه بوده که با توجه با نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال 1395، با تلاشهاي مستمر دولت محترم در سالهاي اخير تثبيت نسبي جمعيت را در تويسرکان داشته ايم.

جناب آقاي مهندس گردان، مديرعامل محترم شرکت شهرکهاي صنعتي استان، ضمن عرض خيرمقدم و تشکر از زحمات وزير محترم، استاندار محترم و همچنين نماينده محترم مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي، بيان نمودند اجراي خوشه صنعتي مبل و منبت تويسرکان در اولويت پروژه هاي اقتصاد مقاومتي شهرستان قرار گرفته است و در ادامه کليپي از اقدامات انجام شده در شهرستان تويسرکان پخش گرديد.

در ادامه جناب آقاي مهندس متين، رئيس محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ضمن تشکر از زحمات وزير محترم صنعت، معدن و تجارت و همچنين کليه مسئولين استاني، بيان کردند تاکنون در استان تعداد 159 واحد با مبلغي بالغ بر 252 ميليارد تومان از تسهيلات رونق توليد استفاده نموده اند. ايشان با اشاره به گزارش عملکرد 100 روزه دولت يازدهم گفتند در استان رشد پروانه هاي صنفي در 100 روزه دولت يازدهم 14 درصد، رشد جواز تاسيس صادره 33 درصد و رشد پروانه بهره برداري صادره 8/5 درصد بوده است.

جناب آقاي مالمير، رئيس محترم سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، ضمن خيرمقدم و کسب اجازه از رياست محترم جلسه، با بيان جايگاه استان در رتبه دوم ميزان توليد صنايع دستي کشور، به چرخه توليد مبل و منبت در شهرستان اشاره کردند. ايشان بر لزوم آموزش شاغلين در حوزه هاي کسب و کار تاکيد و از حمايت هاي استاندار محترم و همچنين نماينده محترم مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي تشکر و قدرداني نمودند.

در ادامه جناب آقاي مهندس نيکبخت، استاندار محترم استان ضمن خير مقدم به جناب آقاي دکتر شريعتمداري، معاونان محترم ايشان و کليه اعضاء ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان و با درود به ارواح پاک شهداء به ويژه شهيد بزرگوار، دکتر مفتح، سفر وزير محترم صنعت، معدن و تجارت به استان را منشاء خير و برکت دانسته و از حضور ايشان در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان سپاسگزاري نمودند.  رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با اشاره به محدوديت دولت محترم در سال 1396 و  توجه به بحث اشتغال، اختصاص 1500 ميليارد تومان تسهيلات از منابع مختلف براي ايجاد اشتغال در کشور علاوه بر منابع صندوق ذخيره ارزي را بسيار مهم و تاثيرگذار دانستند. ايشان با اشاره به همکاري خوب بانکهاي استان، از عملکرد مطلوب بانک صنعت و معدن استان قدرداني نمودند. استاندار محترم استان ضمن تشکر از تلاش ها و همکاري هاي جناب آقاي دکتر مفتح، بيان نمودند زيربناهاي توسعه در تويسرکان با پيگيري هاي ايشان و اقدامات فرماندار محترم شهرستان ايجاد و تويسرکان بعنوان يک کارگاه فعال مسير رشد و توسعه را طي مي کند. جناب آقاي مهندس نيکبخت با اشاره به 355 پروژه عمراني واگذار شده در استان، عنوان کردند 120 پروژه نيز آماده واگذاري است و استان همدان با توجه به انجام پروژه هاي سرمايه گذاري خارجي، به پايلوت کشوري نيروگاه هاي خورشيدي تبديل گرديده است. ايشان در ادامه بيان فرمودند در سطح استان جلسات اختصاصي با بانک ها به صورت هفتگي جهت حل مشکل متقاضيان دريافت تسهيلات برگزار مي گردد. ايشان برخي از فعاليت هاي اقتصاد مقاومتي استان را شامل انتقال پساب فاضلاب شهر همدان به نيروگاه شهيد مفتح، ارتقاء جايگاه اشتغال استان در سطح کشور و همچنين حمايت از کارگاه هاي مبل و منبت در شهرستان هاي ملاير و تويسرکان، کسب رسمي نشان جغرافيايي منبت تويسرکان و قرارداد ژئوفيزيک هوايي در شناسايي معادن استان را بيان و فرمودند در سال 2018 استان همدان ميزبان 2 جشنواره بزرگ "پايتخت گردشگري جهاني" با حضور 180 کشور و "اجلاس کشورهاي آسيايي" با حضور 34 کشور آسيايي بوده و لازم است سرمايه گذاري در زمينه صنعت توريسم در استان هر چه بيشتر و بهتر انجام گيرد. ايشان همچنين خواستار پيگيري لازم جهت حل موضوع شرکت پتروشيمي هگمتانه همدان و شروع به کار اين واحد صنعتي از وزير محترم صنعت، معدن و تجارت گرديدند.

در ادامه جناب آقاي دکتر شريعتمداري، وزير محترم صنعت، معدن و تجارت، ضمن اداي احترام به مقام شامخ شهدا به ويژه شهيد مفتح و آرزوي سلامتي براي مقام معظم رهبري، از زحمات استاندار محترم، نمايندگان محترم استان در مجلس شوراي اسلامي خصوصا جناب آقاي دکتر مفتح و مديران دستگاه هاي اجرايي استان تشکر و قدرداني نمودند. ايشان بر لزوم جلب مشارکت مردم و حضور آنها در صحنه تاکيد و  فرمودند اقتصاد مقاومتي يعني مقاوم کردن اقتصاد در مقابل تکانه هايي که آن را تهديد مي کند. ايشان با اشاره به اينکه سال 1397، سال اميد در اقتصاد ايران است، بيان نمودند بايد نوسازي صنعتي و معدني به طور جدي پيگيري و در دستور کار استان ها قرار گيرد و براي توليد کالاهاي رقابتي نيازمند منابع بانکي مي باشد لذا بايد نظام بانکي در کانون توجه قرار گيرد.

وزير محترم صنعت، معدن و تجارت همچنين در ادامه فرمودند رشد چشمگير پروانه هاي صادره صنفي استان نشان دهنده اين است که مديريت ارشد استان اقدامات ويژه اي براي رشد شتابان در اين زمينه انجام داده است. ايشان همچنين بر لزوم شناسايي قابليت ها و توانمندي هاي مشترک با ساير استان هايي که داراي ميراث فرهنگي مشترک هستند تاکيد و فرمودند سامانه بهين ياب به زودي براي طرح هاي گردشگري نيز باز خواهد گرديد. جناب آقاي دکتر شريعتمداري رشد 33 درصدي متقاضيان واحدهاي صنعتي استان را در مقايسه با رشد 12 درصدي دولت بسيار مهم و چشمگير دانسته و بيان فرمودند اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده در واحد هاي توليدي بايد اصلاح گردد تا اين واحدها هر چه پوياتر فعاليت نمايند. ايشان همچنين از عملکرد جناب آقاي مهندس متين، رئيس محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تشکر و قدرداني نمودند.

در پايان جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد به پايان رسيد.

مصوبات جلسه :

 • مصوب گرديد با دستور جناب آقاي دکتر شريعتمداري، وزير محترم صنعت، معدن و تجارت استان موارد زير مورد پيگيري و اجرا قرار گيرد:
 • برگزاري جلسه مشترک با حضور نمايندگان شرکت ملي پتروشيمي، وزارت نفت، سرمايه گذار بخش خصوصي و جناب آقاي مهندس نيکبخت به منظور حل مشکل شرکت پتروشيمي هگمتانه همدان
 • انجام قرارداد ژئوفيزيک هوايي استان در 3 فاز طي مدت 3 سال جهت شناسايي معادن استان
 • اختصاص اعتبار ويژه براي احداث راه گردشگري تويسرکان و همدان به عنوان يکي از پروژه هاي اقتصاد مقاومتي استان
 • امکان ثبت طرح هاي گردشگري در سامانه بهين ياب
 • کمک به تهيه خوشه مبل و منبت تويسرکان که علاوه بر توليد، رويه کوبي، فروش و ساير موارد در اين شهرستان انجام گيرد.
 • پرداخت کمک هاي يارانه اي به واحد ساخت بخاري گازي در شهرستان رزن
 • مقرر گرديد کليه منابع بانکي ابلاغي سال 1396 با همکاري بانک هاي استان و دستگاه هاي اجرايي ذيربط جذب و از انتقال منابع به سال آتي خودداري گردد.
 • مصوب گرديد شناسايي قابليت ها و توانمندي هاي استان هاي ديگر به منظور انجام اقدامات و فعاليت هاي مشترک در زمينه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام گيرد.
 • مقرر گرديد نوسازي ناوگان صنعتي و معدني استان در اولويت کارها قرار گيرد.
 • مصوب گرديد رئيس محترم بانک ملي استان پيگيري لازم به منظور پيشرفت عملکرد بانک ها در زمينه جذب منابع بانکي و تسهيلات رونق توليد جهت ارائه در جلسه آتي کميته اشتغال استان را داشته باشند.
 • مقرر گرديد جهت جلوگيري از پر شدن زود هنگام سد سرابي بدليل فعاليت استخراج معادن در حوزه بالادستي سد، پيگيري هاي لازم جهت ابطال پروانه معدن فعال بالادستي سد مذکور صورت گيرد.

 

ارسال به دوستان | | دیدگاه شما   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 205

خدمات الکترونیک